Vishay/Dale RL20S8R2JR36
RL20S8R2JR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S8R2JR36
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S8R2JR36.pdf
Availability of RL20S8R2JR36
QUANTITY
RL20S8R2JR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S8R2JR36
Internal Part NumberEIS-RL20S8R2JR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S8R2JR36
Related LinksRL20S8, RL20S8R2JR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S8R2JR36 Details Description
Related parts for RL20S8R2JR36
CONN EDGE DUAL .100 DIP 44POS datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf