Vishay/Dale RL20S912GB14
RL20S912GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S912GB14
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S912GB14.pdf
Availability of RL20S912GB14
QUANTITY
RL20S912GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S912GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S912GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S912GB14
Related LinksRL20S9, RL20S912GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S912GB14 Details Description
Related parts for RL20S912GB14
IC REG LDO ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT J-LEAD 16V datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf