Yageo RL2512FK-070R51L
RL2512FK-070R51L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512FK-070R51L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512FK-070R51L.pdf
Availability of RL2512FK-070R51L
QUANTITY
RL2512FK-070R51L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512FK-070R51L
Internal Part NumberEIS-RL2512FK-070R51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512FK-070R51L
Related LinksRL2512FK, RL2512FK-070R51L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512FK-070R51L Details Description
Related parts for RL2512FK-070R51L
SUPER STRIP ALLOY CONTACTS datasheet.pdf
IC OCT TRANSPARENT LATCH 20 SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONNECTION ELEMENT 3POS SILVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf