Vishay/Dale RNC50J1132FSRE6
RNC50J1132FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1132FSRE6
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1132FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1132FSRE6
QUANTITY
RNC50J1132FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1132FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1132FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1132FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1132FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1132FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1132FSRE6
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf