Yageo RL2512JK-070R01L
RL2512JK-070R01L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R01L
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R01L.pdf
Availability of RL2512JK-070R01L
QUANTITY
RL2512JK-070R01L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R01L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R01L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R01L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R01L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R01L
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
CRIMP INSULTE/NON INSUL 6-4AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 23POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
15W 5V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC GATE L-MOS SMV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SMA JACK/PLUG ATTENUATOR 3DB 2W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 5A CSP4 datasheet.pdf