Yageo RL2512JK-070R05L
RL2512JK-070R05L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R05L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R05L.pdf
Availability of RL2512JK-070R05L
QUANTITY
RL2512JK-070R05L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R05L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R05L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R05L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R05L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R05L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R05L
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 6A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MANIFOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 11MM datasheet.pdf