Yageo RL2512JK-070R068L
RL2512JK-070R068L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R068L
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R068L.pdf
Availability of RL2512JK-070R068L
QUANTITY
RL2512JK-070R068L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R068L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R068L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R068L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R068L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R068L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R068L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
024+7 EURO TYPE M RECP ASY PWR datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEAT-RESISTANT FIBER 200MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS CRIMP datasheet.pdf