Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-50-100-25-PTO
RL3006-50-100-25-PTO picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-50-100-25-PTO
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @100C
Datasheet Download
RL3006-50-100-25-PTO.pdf
Availability of RL3006-50-100-25-PTO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL3006-50-100-25-PTO Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-50-100-25-PTO
Internal Part NumberEIS-RL3006-50-100-25-PTO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTO
PackagingBulk
Voltage - Max25V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Trip (It)-
R Min/Max-
Time to Trip35s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-50-100-25-PTO
RL3006-50-100-25-PTO Details Description
Related parts for RL3006-50-100-25-PTO
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.3KV 400MA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG21 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 100A datasheet.pdf