Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-50-50-25-PTO
RL3006-50-50-25-PTO picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-50-50-25-PTO
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @50C
Datasheet Download
RL3006-50-50-25-PTO.pdf
Availability of RL3006-50-50-25-PTO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL3006-50-50-25-PTO Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-50-50-25-PTO
Internal Part NumberEIS-RL3006-50-50-25-PTO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTO
PackagingBulk
Voltage - Max25V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Trip (It)-
R Min/Max-
Time to Trip35s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-50-50-25-PTO
RL3006-50-50-25-PTO Details Description
Related parts for RL3006-50-50-25-PTO
SCR NON-SENS 200V 25A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM T/H datasheet.pdf
PTC RESET 1.00A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 34 CONT CLOSED E datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
250 AMPIP POD (MOISTURE ITEM) datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf