Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-50-90-25-PTO
RL3006-50-90-25-PTO picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-50-90-25-PTO
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @90C
Datasheet Download
RL3006-50-90-25-PTO.pdf
Availability of RL3006-50-90-25-PTO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL3006-50-90-25-PTO Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-50-90-25-PTO
Internal Part NumberEIS-RL3006-50-90-25-PTO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTO
PackagingBulk
Voltage - Max25V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Trip (It)-
R Min/Max-
Time to Trip35s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-50-90-25-PTO
RL3006-50-90-25-PTO Details Description
Related parts for RL3006-50-90-25-PTO
SWITCH DIP 10POS UNSEALED 5V datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 5.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC AMP CATV UPSTREAM 28QFN datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf