Susumu RL3720T-R018-F
RL3720T-R018-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720T-R018-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/2W 0815
Datasheet Download
RL3720T-R018-F.pdf
Availability of RL3720T-R018-F
QUANTITY
RL3720T-R018-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720T-R018-F
Internal Part NumberEIS-RL3720T-R018-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.018
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720T-R018-F
Related LinksRL3720T, RL3720T-R018-F Datasheet, Susumu Distributor
RL3720T-R018-F Details Description
Related parts for RL3720T-R018-F
SCR PHASE CONT 1400V 230A TO-93 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TS820 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.42V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN PIN IDC 26POS LONG W/O EAR datasheet.pdf