Susumu RL3720T-R068-F
RL3720T-R068-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720T-R068-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/2W 0815
Datasheet Download
RL3720T-R068-F.pdf
Availability of RL3720T-R068-F
QUANTITY
RL3720T-R068-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720T-R068-F
Internal Part NumberEIS-RL3720T-R068-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)