Susumu RL3720WT-R012-F
RL3720WT-R012-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R012-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 1% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R012-F.pdf
Availability of RL3720WT-R012-F
QUANTITY
RL3720WT-R012-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R012-F
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R012-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R012-F
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R012-F Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R012-F Details Description
Related parts for RL3720WT-R012-F
PGS GRAPHITE SHEET 90X115MM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ARM CORTEX MCU 32KB 64TFBGA datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 50' datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 1 IVORY datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf