Susumu RL3720WT-R020-F
RL3720WT-R020-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R020-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R020-F.pdf
Availability of RL3720WT-R020-F
QUANTITY
RL3720WT-R020-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R020-F
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R020-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R020-F
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R020-F Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R020-F Details Description
Related parts for RL3720WT-R020-F
CONV DC/DC 0.8A 12V OUTPUT SMD datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC TS 3" datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf