Susumu RL3720WT-R020-F
RL3720WT-R020-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R020-F
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R020-F.pdf
Availability of RL3720WT-R020-F
QUANTITY
RL3720WT-R020-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R020-F
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R020-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R020-F
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R020-F Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R020-F Details Description
Related parts for RL3720WT-R020-F
ADVANCED TRACER GROUND COIL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 7A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LACING TAPE BRD FIBERGLASS 75LB datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A datasheet.pdf