Susumu RL3720WT-R020-G
RL3720WT-R020-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R020-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R020-G.pdf
Availability of RL3720WT-R020-G
QUANTITY
RL3720WT-R020-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R020-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R020-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R020-G
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R020-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R020-G Details Description
Related parts for RL3720WT-R020-G
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO201 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
TAPE MASK HI TEMP POLY 3/4"X18YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 360 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 84MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf