Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL4005-5-110-12-PTF
RL4005-5-110-12-PTF picture photo
Mfg. Part Number
RL4005-5-110-12-PTF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESET PTC 12V 5.0 OHM 110C
Datasheet Download
RL4005-5-110-12-PTF.pdf
Availability of RL4005-5-110-12-PTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL4005-5-110-12-PTF Order Process
Ship out your order
Specifications of RL4005-5-110-12-PTF
Internal Part NumberEIS-RL4005-5-110-12-PTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTF
PackagingBulk
Voltage - Max12V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)330mA
Current - Trip (It)490mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL4005-5-110-12-PTF
RL4005-5-110-12-PTF Details Description
Related parts for RL4005-5-110-12-PTF
RES SMD 71.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DMP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADJ CURR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf