Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL6010-20-110-120-PTF
RL6010-20-110-120-PTF picture photo
Mfg. Part Number
RL6010-20-110-120-PTF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESET PTC 120V 20 OHM 110C
Datasheet Download
RL6010-20-110-120-PTF.pdf
Availability of RL6010-20-110-120-PTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL6010-20-110-120-PTF Order Process
Ship out your order
Specifications of RL6010-20-110-120-PTF
Internal Part NumberEIS-RL6010-20-110-120-PTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTF
PackagingBulk
Voltage - Max120V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)220mA
Current - Trip (It)330mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL6010-20-110-120-PTF
RL6010-20-110-120-PTF Details Description
Related parts for RL6010-20-110-120-PTF
IC SRAM 1MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
SOLAR CELL datasheet.pdf
LENS SUB-LENS SPOT DIFFUSER 6DEG datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V JB 0603 datasheet.pdf