Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX2V7A-TAP
TZX2V7A-TAP picture photo
Mfg. Part Number
TZX2V7A-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX2V7A-TAP.pdf
Availability of TZX2V7A-TAP
QUANTITY
TZX2V7A-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX2V7A-TAP
Internal Part NumberEIS-TZX2V7A-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 500mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX2V7A-TAP
Related LinksTZX2V, TZX2V7A-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX2V7A-TAP Details Description
Related parts for TZX2V7A-TAP
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 53A 0.47 MOHM datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf