Bourns Inc. RL622-182K-RC
RL622-182K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-182K-RC
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 80MA 6.4 OHM TH
Datasheet Download
RL622-182K-RC.pdf
Availability of RL622-182K-RC
QUANTITY
RL622-182K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-182K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-182K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.4 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-182K-RC
Related LinksRL622-, RL622-182K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-182K-RC Details Description
Related parts for RL622-182K-RC
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf