Bourns Inc. RL622-472K-RC
RL622-472K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-472K-RC
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 50MA 16 OHM TH
Datasheet Download
RL622-472K-RC.pdf
Availability of RL622-472K-RC
QUANTITY
RL622-472K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-472K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-472K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-472K-RC
Related LinksRL622-, RL622-472K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-472K-RC Details Description
Related parts for RL622-472K-RC
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 740MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100 STR datasheet.pdf