Nichicon RL80E561MDN1
RL80E561MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RL80E561MDN1
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RL80E561MDN1.pdf
Availability of RL80E561MDN1
QUANTITY
RL80E561MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80E561MDN1
Internal Part NumberEIS-RL80E561MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80E561MDN1
Related LinksRL80E5, RL80E561MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RL80E561MDN1 Details Description
Related parts for RL80E561MDN1
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf