Nichicon RL80E561MDNASQKX
RL80E561MDNASQKX picture photo
Mfg. Part Number
RL80E561MDNASQKX
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RL80E561MDNASQKX.pdf
Availability of RL80E561MDNASQKX
QUANTITY
RL80E561MDNASQKX Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80E561MDNASQKX
Internal Part NumberEIS-RL80E561MDNASQKX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, L8
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80E561MDNASQKX
Related LinksRL80E561, RL80E561MDNASQKX Datasheet, Nichicon Distributor
RL80E561MDNASQKX Details Description
Related parts for RL80E561MDNASQKX
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
LIGHT ENG ARRAY 3X1W BLUE 48MM datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32HWQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
I-TRAC 7 ROW CUSTOM BP ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
GT 2C 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
DC/DC SM 1W 3.3V-5V SINGLE 4.2KV datasheet.pdf