Bourns Inc. RL822-681K-RC
RL822-681K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL822-681K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 210MA 2 OHM TH
Datasheet Download
RL822-681K-RC.pdf
Availability of RL822-681K-RC
QUANTITY
RL822-681K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL822-681K-RC
Internal Part NumberEIS-RL822-681K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL822
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL822-681K-RC
Related LinksRL822-, RL822-681K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL822-681K-RC Details Description
Related parts for RL822-681K-RC
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN MINI-D 80POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X750MM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
HOOF W/DENT 45 8.00MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A LPDS datasheet.pdf