Bourns Inc. RL824-272K-RC
RL824-272K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL824-272K-RC
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 190MA 3.3 OHM TH
Datasheet Download
RL824-272K-RC.pdf
Availability of RL824-272K-RC
QUANTITY
RL824-272K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL824-272K-RC
Internal Part NumberEIS-RL824-272K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
FamilyFixed Inductors
SeriesRL824
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant610kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL824-272K-RC
Related LinksRL824-, RL824-272K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL824-272K-RC Details Description
Related parts for RL824-272K-RC
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY DOT 5X7 HER CRC 0.68" datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
45 BEVEL 4.0MM TIP datasheet.pdf