Bourns Inc. RL855-392K
RL855-392K picture photo
Mfg. Part Number
RL855-392K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9MH 130MA 18 OHM TH
Datasheet Download
RL855-392K.pdf
Availability of RL855-392K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL855-392K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL855-392K
Internal Part NumberEIS-RL855-392K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9mH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL855-392K
Related LinksRL855, RL855-392K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL855-392K Details Description
Related parts for RL855-392K
IC DESERIALIZ 40MHZ 24BIT 48TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" YEL NI datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS datasheet.pdf
22UF 100V 10X16 105C RAD datasheet.pdf