Bourns Inc. RL875-150K-RC
RL875-150K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875-150K-RC
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH
Datasheet Download
RL875-150K-RC.pdf
Availability of RL875-150K-RC
QUANTITY
RL875-150K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-150K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875-150K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
FamilyFixed Inductors
SeriesRL875
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating2.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-150K-RC
Related LinksRL875-, RL875-150K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-150K-RC Details Description
Related parts for RL875-150K-RC
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-14AWG SHUR-PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
LABEL CARD WHITE UNLABELED datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf