Bourns Inc. RL875-222K-RC
RL875-222K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875-222K-RC
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 180MA 6.25 OHM
Datasheet Download
RL875-222K-RC.pdf
Availability of RL875-222K-RC
QUANTITY
RL875-222K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-222K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875-222K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.25 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-222K-RC
Related LinksRL875-, RL875-222K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-222K-RC Details Description
Related parts for RL875-222K-RC
OPTOISO 2.5KV 2CH PHVOLT 8-SMT datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGER NIMH 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220FL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf