Bourns Inc. RL875-271K
RL875-271K picture photo
Mfg. Part Number
RL875-271K
Brief Description
FIXED IND 270UH 510MA 880 MOHM
Datasheet Download
RL875-271K.pdf
Availability of RL875-271K
QUANTITY
RL875-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-271K
Internal Part NumberEIS-RL875-271K
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)880 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-271K
Related LinksRL875, RL875-271K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-271K Details Description
Related parts for RL875-271K
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 502 I/O 672FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V R2H 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 220VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf