Bourns Inc. RL875S-471K-RC
RL875S-471K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL875S-471K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 340MA 1.44 OHM
Datasheet Download
RL875S-471K-RC.pdf
Availability of RL875S-471K-RC
QUANTITY
RL875S-471K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875S-471K-RC
Internal Part NumberEIS-RL875S-471K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRL875S Series Epoxy Change Nov/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL875S
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.44 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875S-471K-RC
Related LinksRL875S-, RL875S-471K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875S-471K-RC Details Description
Related parts for RL875S-471K-RC
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC USB INTERFACE SX2 56-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
TRIPLE BANANA 4MM, RED datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.315A 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf