Bourns Inc. RL895-222K
RL895-222K picture photo
Mfg. Part Number
RL895-222K
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 190MA 4.21 OHM
Datasheet Download
RL895-222K.pdf
Availability of RL895-222K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL895-222K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-222K
Internal Part NumberEIS-RL895-222K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.21 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-222K
Related LinksRL895, RL895-222K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-222K Details Description
Related parts for RL895-222K
IC REG LDO 6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
IC CONFIG BEAMFORMER 32-LLP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf