Bourns Inc. RL895-390K
RL895-390K picture photo
Mfg. Part Number
RL895-390K
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.4A 80 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-390K.pdf
Availability of RL895-390K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL895-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-390K
Internal Part NumberEIS-RL895-390K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-390K
Related LinksRL895, RL895-390K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-390K Details Description
Related parts for RL895-390K
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 34.6A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 8.4A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 6MM datasheet.pdf
DATALAMP HOLDER 3/8 W/COLLAR datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.13A 2W THT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf