Bourns Inc. RL895-820K
RL895-820K picture photo
Mfg. Part Number
RL895-820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 1A 160 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-820K.pdf
Availability of RL895-820K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL895-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-820K
Internal Part NumberEIS-RL895-820K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-820K
Related LinksRL895, RL895-820K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-820K Details Description
Related parts for RL895-820K
CONN HEADER 2POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN RING STRGHT 2/0 AWG #1/2 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 174 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 9UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf