Bourns Inc. RLB0608-151KL
RLB0608-151KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-151KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 275MA 2.1 OHM TH
Datasheet Download
RLB0608-151KL.pdf
Availability of RLB0608-151KL
QUANTITY
RLB0608-151KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-151KL
Internal Part NumberEIS-RLB0608-151KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationRLB0608 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating275mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)