Bourns Inc. RLB0608-391KL
RLB0608-391KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0608-391KL
Brief Description
FIXED IND 390UH 150MA 6 OHM TH
Datasheet Download
RLB0608-391KL.pdf
Availability of RLB0608-391KL
QUANTITY
RLB0608-391KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0608-391KL
Internal Part NumberEIS-RLB0608-391KL
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0608-391KL
Related LinksRLB060, RLB0608-391KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0608-391KL Details Description
Related parts for RLB0608-391KL
CONN HOUSING 5POS .100 W/RAMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 2POS NATURAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf