Bourns Inc. RLB0712-121KL
RLB0712-121KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0712-121KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 300MA 450 MOHM
Datasheet Download
RLB0712-121KL.pdf
Availability of RLB0712-121KL
QUANTITY
RLB0712-121KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0712-121KL
Internal Part NumberEIS-RLB0712-121KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0712-121KL
Related LinksRLB071, RLB0712-121KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0712-121KL Details Description
Related parts for RLB0712-121KL
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
TRANSFORMER 230 TO 115VAC 750VA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
IC BCD COUNTER DUAL 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.15W USM datasheet.pdf