Bourns Inc. RLB0812-392KL
RLB0812-392KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-392KL
Brief Description
FIXED IND 3.9MH 55MA 14 OHM TH
Datasheet Download
RLB0812-392KL.pdf
Availability of RLB0812-392KL
QUANTITY
RLB0812-392KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-392KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-392KL
Material - CoreFerrite
Inductance3.9mH
Tolerance±10%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant550kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-392KL
Related LinksRLB081, RLB0812-392KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-392KL Details Description
Related parts for RLB0812-392KL
IC OPAMP VFB 700MHZ 10MSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 8CH 30-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 25A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf