Bourns Inc. RLB0812-560KL
RLB0812-560KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-560KL
Brief Description
FIXED IND 56UH 400MA 450 MOHM TH
Datasheet Download
RLB0812-560KL.pdf
Availability of RLB0812-560KL
QUANTITY
RLB0812-560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-560KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-560KL
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-560KL
Related LinksRLB081, RLB0812-560KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-560KL Details Description
Related parts for RLB0812-560KL
MOSFET 2N-CH 20V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 101 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT POE datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 38POS datasheet.pdf