Bourns Inc. RLB1014-562KL
RLB1014-562KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1014-562KL
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 60MA 16 OHM TH
Datasheet Download
RLB1014-562KL.pdf
Availability of RLB1014-562KL
QUANTITY
RLB1014-562KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1014-562KL
Internal Part NumberEIS-RLB1014-562KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1014 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant360kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1014-562KL
Related LinksRLB101, RLB1014-562KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1014-562KL Details Description
Related parts for RLB1014-562KL
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DRVR COAX CABLE 3.3V/5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf