Vishay/Dale RNC55J4321DPR36
RNC55J4321DPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4321DPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.32K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4321DPR36.pdf
Availability of RNC55J4321DPR36
QUANTITY
RNC55J4321DPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4321DPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4321DPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4321DPR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4321DPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4321DPR36 Details Description
Related parts for RNC55J4321DPR36
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.5A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
6P 8C 3W RIGHT VERT XCHD HDR datasheet.pdf