Bourns Inc. RLB9012-180KL
RLB9012-180KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-180KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 2.66A 61 MOHM TH
Datasheet Download
RLB9012-180KL.pdf
Availability of RLB9012-180KL
QUANTITY
RLB9012-180KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-180KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-180KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB9012 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB9012
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating2.66A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-180KL
Related LinksRLB901, RLB9012-180KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-180KL Details Description
Related parts for RLB9012-180KL
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V SEALED PLNGR datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.92MM VERT datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAP-010171-00000 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf