Bourns Inc. RLB9012-220KL
RLB9012-220KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB9012-220KL
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.4A 70 MOHM TH
Datasheet Download
RLB9012-220KL.pdf
Availability of RLB9012-220KL
QUANTITY
RLB9012-220KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB9012-220KL
Internal Part NumberEIS-RLB9012-220KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB9012 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB9012
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating2.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB9012-220KL
Related LinksRLB901, RLB9012-220KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB9012-220KL Details Description
Related parts for RLB9012-220KL
LED ARRAY 2.5X5MM 10-SEG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
PROCESS METER 0-50MA LED PNL MT datasheet.pdf
D4N-1E22 datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
BLUE LED DOME 150MM datasheet.pdf
HDM SMPR042F062F G CUTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf