Littelfuse RLD30P110UF
RLD30P110UF picture photo
Mfg. Part Number
RLD30P110UF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 1.1A 30V RADIAL
Datasheet Download
RLD30P110UF.pdf
Availability of RLD30P110UF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RLD30P110UF Order Process
Ship out your order
Specifications of RLD30P110UF
Internal Part NumberEIS-RLD30P110UF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® RLD30
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.050 ~ 0.170 Ohm
Time to Trip6.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLD30P110UF
Related LinksRLD30, RLD30P110UF Datasheet, Littelfuse Distributor
RLD30P110UF Details Description
Related parts for RLD30P110UF
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf