Littelfuse RLD60P375XF
RLD60P375XF picture photo
Mfg. Part Number
RLD60P375XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 3.75A 60V RADIAL
Datasheet Download
RLD60P375XF.pdf
Availability of RLD60P375XF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RLD60P375XF Order Process
Ship out your order
Specifications of RLD60P375XF
Internal Part NumberEIS-RLD60P375XF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® RLD60
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3.75A
Current - Trip (It)7.5A
R Min/Max0.030 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip24s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLD60P375XF
Related LinksRLD60, RLD60P375XF Datasheet, Littelfuse Distributor
RLD60P375XF Details Description
Related parts for RLD60P375XF
FIXED IND 6.8UH 580MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf