TDK Corporation RLF7030T-1R5N6R1
RLF7030T-1R5N6R1 picture photo
Mfg. Part Number
RLF7030T-1R5N6R1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 6.1A 8 MOHM SMD
Datasheet Download
RLF7030T-1R5N6R1.pdf
Availability of RLF7030T-1R5N6R1
QUANTITY
RLF7030T-1R5N6R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLF7030T-1R5N6R1
Internal Part NumberEIS-RLF7030T-1R5N6R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating6.1A
Current - Saturation6.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLF7030T-1R5N6R1
Related LinksRLF7030T, RLF7030T-1R5N6R1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
RLF7030T-1R5N6R1 Details Description
Related parts for RLF7030T-1R5N6R1
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 120QFP datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 20.86" X 16.92" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
100000UF 40V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf