TE Connectivity AMP Connectors RLP73K1ER62JTD
RLP73K1ER62JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73K1ER62JTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
RLP73K1ER62JTD.pdf
Availability of RLP73K1ER62JTD
QUANTITY
RLP73K1ER62JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73K1ER62JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73K1ER62JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL73, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73K1ER62JTD
Related LinksRLP73K1, RLP73K1ER62JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73K1ER62JTD Details Description
Related parts for RLP73K1ER62JTD
SCR 1.25A 600V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 33W NI-780 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf