TE Connectivity AMP Connectors RLP73K3AR24JTE
RLP73K3AR24JTE picture photo
Mfg. Part Number
RLP73K3AR24JTE
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
RLP73K3AR24JTE.pdf
Availability of RLP73K3AR24JTE
QUANTITY
RLP73K3AR24JTE Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73K3AR24JTE
Internal Part NumberEIS-RLP73K3AR24JTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73K3AR24JTE
Related LinksRLP73K3, RLP73K3AR24JTE Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73K3AR24JTE Details Description
Related parts for RLP73K3AR24JTE
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RC NETWORK 470 OHM/22PF 5% SMD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 100UH SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 650 MOHM datasheet.pdf
PASSIVE INFRARED WALL SWITCH SEN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 17.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf