TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1ER16JTD
RLP73N1ER16JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N1ER16JTD
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
RLP73N1ER16JTD.pdf
Availability of RLP73N1ER16JTD
QUANTITY
RLP73N1ER16JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N1ER16JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N1ER16JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N1ER16JTD
Related LinksRLP73N1, RLP73N1ER16JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N1ER16JTD Details Description
Related parts for RLP73N1ER16JTD
IC DGTL POT 50K +15V 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER/DVR 1:10 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 8" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf