TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1ER36JTD
RLP73N1ER36JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N1ER36JTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
RLP73N1ER36JTD.pdf
Availability of RLP73N1ER36JTD
QUANTITY
RLP73N1ER36JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N1ER36JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N1ER36JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL73, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N1ER36JTD
Related LinksRLP73N1, RLP73N1ER36JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N1ER36JTD Details Description
Related parts for RLP73N1ER36JTD
FUSE PTC 1.8A 24V RESET AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V 5SSOP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.1V 0.44W datasheet.pdf