TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1JR12JTD
RLP73N1JR12JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N1JR12JTD
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/8W 0603
Datasheet Download
RLP73N1JR12JTD.pdf
Availability of RLP73N1JR12JTD
QUANTITY
RLP73N1JR12JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N1JR12JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N1JR12JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N1JR12JTD
Related LinksRLP73N1, RLP73N1JR12JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N1JR12JTD Details Description
Related parts for RLP73N1JR12JTD
SWITCH BASIC SPDT .1A 80GF 30V datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 1CH 36LPI 5V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 20A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 118MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
EXP. SLEEVING 1.25 31.8MM BLACK datasheet.pdf